drukuj

Przygotuj rower po zimie

Tomasz Kubiak

Fot. Archiwum

Rower wyciągnięty z piwnicy po zimie nie zawsze nadaje się od razu do jazdy. Warto uważnie przyglądnąć się swoim dwóm kółkom. Podstawowy przegląd możemy zrobić sami.

Jak przygotować rower po zimie radzi Tomasz Kubiak, mechanik rowerowy z Rzeszowa.

Mycie – zakurzony rower najlepiej wymyć szmatką i szczoteczką. Nie korzystajmy z urządzeń wysokociśnieniowych, ponieważ woda wypłucze smar

Koła – pompujemy dętki, sprawdzamy czy wentyle są szczelne, czy opony nie wymagają wymiany. Coraz więcej dętek jest wyposażonych w wentyle samochodowe. Są najwygodniejsze, ponieważ w razie potrzeby można je dopompować na stacji benzynowej.

Łańcuch – sprawdzamy, czy ogniwa się nie zapiekły, smarujemy. Butelka dobrego smaru do roweru kosztuje ok. 20 zł i wystarcza na rok. Przydaje się również odtłuszczacz, którym zdejmujemy nadmiar smaru. Nie wolno nim jednak psikać bezpośrednio na łańcuch, ale na szmatkę.

Śruby – sprawdzamy, czy nie ma luzów, czy wszystkie śruby są dokręcone – zwłaszcza kierownica, siedzenie, koła. Zestaw imbusów przyda się każdemu rowerzyście. Przydaje się również klucz nr 15, który pasuje do większości rowerów.

Tomasz Kubiak:

- Przegląd roweru zależy od tego, w jaki sposób jest użytkowany. Jeśli korzystamy z niego raz w tygodniu podczas rodzinnych wycieczek, taki rower nie wymaga szczególnych przeglądów. W przypadku osób, które jeżdżą wyczynowo, sprzęt powinno się sprawdzać raz w tygodniu.

Jeśli my wykonujemy przegląd rozbieramy cały rower, kontrolujemy łożyska, bieżnie, kasujemy luzy, smarujemy wszystkie miejsca. Do tego centrujemy koła, ustawiamy hamulce, regulujemy przerzutki. Dokręcamy wszystkie elementy. Pełny przegląd zajmuje ok. 2 godzin i wymaga specjalnego sprzętu.

Koszt przeglądu u mechanika
90 zł – przegląd zupełny
50 zł – przegląd bez rozbierania podzespołów

Zdjęcia

  • Tomasz Kubiak

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać