drukuj

Noc Muzeów 2013 w Rzeszowie

Noc Muzeów 2013 w Rzeszowie
Data wydarzenia
18 maja 2013, godz. 19:00 - 19 maja 2013, godz. 01:00
Miejsce
Bilet
-
Podczas tej niepowtarzalnej nocy muzea udostępniają swoje zbiory bezpłatnie, przygotowują również wiele atrakcji dla zwiedzających. Z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystępuje coraz więcej instytucji. Nocne zwiedzanie muzeów cieszy się ze strony publiczności bardzo dużym zainteresowaniem.

Z okazji przypadającej w tym roku 90-tej rocznicy powstania Polskiego Związku Łowieckiego, Muzeum Okręgowe zaprasza na wystawę zatytułowaną „Hej, hej do kniei... - w 90-tą rocznicę powstania Polskiego Związku Łowieckiego". Prezentowana wystawa ukazać ma łowiectwo w szerszym kontekście, jako nieodłączny element ludzkiej egzystencji od najdawniejszych czasów. Oprócz broni i oporządzenie myśliwego, na wystawie zobaczyć będzie można również różne zabytki związane z szeroko rozumianą kulturą łowiecką. Pamiątki i wyroby artystyczne ozdobione motywami myśliwskimi pokazane zostaną w scenerii saloniku myśliwskiego z przełomu XIX i XX wieku. Uzupełnieniem wystawy będzie wieczór myśliwski, podczas którego zaprezentują się hejnaliści, sokolnicy itp. Interesująco zapowiada się ekspozycja zatytułowana „Polska rzeźba fin de siécle'u (1890-1914)" pokazująca młodopolskie dzieła, które zostały stworzone przez najwybitniejszych twórców tej epoki m. in.: Konstantego Laszczkę, Wacława Szymanowskiego, Xawerego Dunikowskiego i Edwarda Wittiga. Modernistyczne rzeźby artystów są pełne indywidualności, mają na wskroś nowoczesną formę i ukazują wiele aspektów sztuki tamtego czasu, która wówczas święciła wielkie artystyczne triumfy.

Muzeum Etnograficzne zaprasza na zwiedzanie wystaw: „Muzyka i śpiew ludowy Podkarpacia", „Dawna rzeźba i malarstwo ludowe" oraz „Ptasim kluczem". Ta ostatnia wystawa związana jest z symboliką i motywami ptaków w kulturze ludowej. Będzie można na niej obejrzeć sztukę ludową, przedmioty codziennego użytku oraz wyposażenia wnętrz ozdobione motywem ptaka, elementy ubioru itp. Wystawa nawiązywać będzie do początków wierzeń z czasów przedchrześcijańskich oraz motywu godła polskiego, obrazować jaką rolę spełniała symbolika ptaka w ludowych obrzędach, wierzeniach, wróżbach itp. Na ekspozycji zostaną ponadto zaprezentowane unikatowe gwizdki gliniane z kilkutysięcznej kolekcji Andrzeja Nowaka z Opola oraz zdjęcia Grzegorza Olosia.

Muzeum Diecezjalne zaprezentuje wystawę malarstwa Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej z Krakowa zatytułowaną „Stąd i stamtąd jestem" oraz muzealia, które w roku 2012 zostały poddane konserwacji.

Muzeum Techniki i Militariów oprócz udostępnienia stałych ekspozycji (samochody i motocykle zabytkowe, sprzęt RTV i AGD zabytkowy, umundurowanie służb mundurowych) zaprezentuje wystawę sprzętu rolniczego i budowlanego. Rajd turystyczny, zlot, nocny konkurs elegancji w Rzeszowie na Rynku, próby sportowe, szkolenie z posługiwania się materiałami rajdowymi, pokazy sportowych samochodów, spotkania z utytułowanymi kierowcami złożą się na V Rajd Nocy Muzeów i VIII Zlot Pojazdów Zabytkowych i Militarnych.

Archiwum Państwowe przygotuje wystawę dokumentów - "Wszystkie zwierzęta duże i małe", a także map i projektów budynków. Zaprezentowany zostanie archiwalny niemy film z połowy lat 60-tych ubiegłego wieku przedstawiający codzienne życie w miejscowości Miejsce Piastowe oraz wystawa zdjęć z powodzi w 2010 roku, w wyniku której zalane zostało ok. 500 metrów akt przechowywanych w Oddziale w Skołyszynie koło Jasła. Dla zwiedzających zostaną udostępnione magazyny.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna pokaże kolekcję najcenniejszych zbiorów specjalnych: rękopisów, starodruków, starych pocztówek, dokumentów życia społecznego (XIX-XX w.), unikatowych książek z XIX w., kartografii, książki liberackiej. Dla dzieci przygotowano warsztaty plastyczne, bajkowe kalambury, poszukiwanie skarbów, zagadki i mini konkursy z nagrodami, wystawy prac dziecięcych i nietypowych książek. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę „Książki zakazane", zapoznać się ze sposobami przechowywania i konserwacji zbiorów w bibliotece oraz zakupić książkę na kiermaszu.

Muzeum Mleczarstwa przy Zespole Szkół Spożywczych zaprezentuje wirowanie mleka w zabytkowej wirówce firmy Alfa Laval, pokazy wyrobu masła, wystawy plenerowe „Codzienność i korespondencja Szkoły Mleczarskiej w czasie II wojny światowej", "Niekonwencjonalne metody wyrobu masła-od starożytności do XIX wieku", dla najmłodszych przygotowano konkursy i zabawy. Na ekspozycji stałem zwiedzający zobaczą maszyny, urządzenia i sprzęt mleczarski ilustrujące rozwój mleczarstwa na przestrzeni wieków oraz zbiór dokumentów i pamiątek przedstawiających historię spółdzielczości i szkolnictwa mleczarskiego.

W Biurze Wystaw Artystycznych podczas Nocy Muzeów będą czynne wystawy: "Stanisław Ożóg – rysunek, ilustracje", XIV Podkarpacki Przegląd Plastyki Dzieci i Młodzieży "Inspiracje Muzyczne w Plastyce".

Instytut Pamięci Narodowej zaplanował zwiedzanie archiwum, projekcje filmów szkoleniowych i operacyjnych SB poprzedzone stosowną prelekcją, pokaz druku na sicie, prezentację gier edukacyjnych – „303", „Znaj Znak", „Pamięć '39", „Awans" oraz pokaz grupy rekonstrukcji historycznej „San".

W Muzeum Dobranocek będzie można obejrzeć niezwykłą wystawę „Animacja – to nie takie proste", prezentującą twórczość Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Bohaterowie popularnych animacji rysunkowych będą spoglądać na zwiedzających z licznych folii-kadrów filmowych i plakatów, będą także scenariusze, scenopisy i recepty animacyjne, zdjęcia archiwalne, wydawnictwa i wiele pamiątek z wizerunkami bohaterów kreskówek.

Wielbiciele animacji będą mogli się dowiedzieć jak powstawały ulubione filmy i kto je zrealizował. Atrakcją wystawy będzie stanowisko pracy rysownika. Na muzealnym zootropie ożyją rysunki znanych postaci z filmów. Będzie też bogata oferta animacji rysunkowych oraz filmowe niespodzianki i artystyczne aktywności dla nocnych gości muzeum.

Krąży opowieść, że późną porą bohaterowie dobranocek opuszczają swoje gabloty i idą na spacer, może tej niezwykłej nocy komuś uda się ich spotkać... 

Zdjęcia

  • Noc Muzeów 2013 w Rzeszowie
redakcja
Autor:redakcja

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
kp
kp śr., 2013-04-10 17:27

W tamtym roku

Ja w tamtym roku obskoczyłem wszystkie muzea. Do piwnic miałem nie iść ale poszedłem. Wchodzę (to było gdzieś po północy, przed pierwszą) a tam pusto. Miła niespodzianka. Na zdjęciu po wyżej widzę nie kończącą się kolejkę a ja przeszedłem całe piwnice w jakieś 5 min :D 

Katarzyna Mularz
Katarzyna Mularz śr., 2013-04-10 21:38

Zależy od pory ;) My byliśmy

@kp:

Zależy od pory ;) My byliśmy w ubiegłym roku w IPN na planszówkach. Fajnie było :)

Janusz Borek
Janusz Borek czw., 2013-04-11 13:55

hehe 5 minut całe podziemia ?

@kp:

To nie jest zwiedzanie tylko  niezły sprint. Podejrzewam ,że nie miałeś nawet czasu przyjrzeć się wystawionym eksponatom ...Nie lepiej sobie wybrać dwa ,lub trzy  muzea i przejść je na spokojnie .Ba  mieć czas na obejrzenie tego co jest akurat udostępnione dla zwiedzających ...Myśmy w ubiegłym roku byli w muzeum okręgowym ,diecezjalnym ( pierwszy raz w życiu ) i muzeum mleczarstwa ( tez pierwszy raz ) .Co w planach na ten rok ? Jeszcze nie wiemy ....

Janusz Borek
AndeK
AndeK śr., 2013-04-10 19:55

to powiedz kolego o której

to powiedz kolego o której gdzie najlepiej gdzie się zjawić by tak było, może czasem warto przyjść później i nie stać w kolejce

AK
AndeK
AndeK śr., 2013-04-10 20:04

a od której do której ta

a od której do której ta akcja będzie trwać, i czy w każdym miejscu tak samo

AK
AndeK
AndeK śr., 2013-04-10 20:05

od 19 d0 1?

od 19 d0 1?

AK
Katarzyna Mularz
Katarzyna Mularz śr., 2013-04-10 21:38

teoretycznie wszystko będzie

teoretycznie wszystko będzie otwarte w godz. 19 do 1 w nocy, ale o ile pamiętam w ubiegłym roku nie wszędzie tak było. Jest jeszcze ponad miesiąc do imprezy, im będzie bliżej tym informacje będą bardziej precyzyjne.

AndeK
AndeK czw., 2013-04-11 20:17

dzięki, czyli najlepiej pójść

dzięki, czyli najlepiej pójść najpierw tam gdzie najmniejszy ruch

AK
mandrake13
mandrake13 pt., 2013-04-12 00:16

Tak, w IPN była niezła zabawa

Tak, w IPN była niezła zabawa przy nalocie na Anglię i przy PRLowskiej Kolejce. Podobało mi się też w Muzeum Techniki i Militariów gdzie byliśmy po zmroku i panowie żołnierze Armii Czerwonej śpiewali pieśni po rosyjsku wokół ogniska. Sprawiali wrażenie nie do końca trzeźwych, ale widocznie taka rola(;

W tym roku zamierzam się wybrać w końcu do Muzeum Dobranocek. To wstyd mieć takie w mieście i nie być.

Pozdrawiam - mandrake13
AndeK
AndeK pt., 2013-04-12 18:50

czyli stanęli na wysokosci

czyli stanęli na wysokosci zadania ci żolnierze

AK